O merinu

ovce1

Merino vlna pochází ze speciálního plemene ovcí, jejichž typickým znakem je „obličej“ porostlý vlnou až po čenich. Toto plemeno pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se ve  středověku dostalo do Evropy. Název merino se  odvozuje ze španělského ovejas merinos „putující ovce“, neboť s nimi pastevci po celý rok putovali z pastviny na pastvinu. V Českých zemích se tyto ovce začaly chovat za vlády Marie Terezie v 70. letech 18. století. Merinové ovce mají velmi tenké chlupy, rostoucí mimořádně hustě, na 1 cm čtvereční pokožky připadá až 4000 chlupů. Jednotlivá vlákna jejich vlny jsou velmi tenká, jejich tloušťka se měří v mikrometrech (11-24 µm).

 

Vlastnosti Merino vlny

Základním znakem vlny je její hřejivost, respektive schopnost zachytávat teplo. To je dáno jemností a nepravidelnou strukturou vlněného vlákna, které tak zachytává teplo, jenž produkuje nositel.

Materiál skvěle drží teplo i v tenké vrstvě a díky své prodyšnosti se dokáže přizpůsobit teplotě těla. V zimě tak hřeje a v létě chladí.

Hřeje i za mokra. Vlna merino je vysoce hydrofilní vlákno, které dokáže absorbovat vysoké množství vlhkosti.   V praxi to znamená, že oblečení z merino vlny může nasát až 35% svého objemu vlhkostí, aniž byste pocítili na těle vlhkost. To je důvod, proč se ve vlně cítíte sušší a proč vás vlněné oblečení udržuje v teple.  

Merino vlna je antibakteriální - má stálý přirozený odpor k růstu počtu mikrobů a schopnost zadržování zápachu. Merino můžete nosit řadu dní bez stopy zápachu. Důvodem je v kombinace mimořádné schopnosti vlny pohlcovat vlhkost a nesourodosti vláken s velmi členitým povrchem.

V kombinaci s 5% elastanu se merino stává extrémně příjemným a elastickým materiálem, vhodným pro veškeré outdoorové a sportovní aktivity.

Minimální objem materiálu přináší maximální efekt

Díky Superwash úpravě můžete naše produkty prát v pračce na jemný vlněný program.

Merino vlna je z obnovitelného zdroje a biologicky odbouratelná, takže její likvidací nezatížíte životní prostředí

 

 MERINO-ošetřování